Szybko i tanio – o czym warto pamiętać przy wyborze drukarki laserowej

Mało kto pamięta początki drukarek laserowych. Pomimo, iż pierwsza drukarka laserowa (laser jet printer) powstała w latach 80, to z powodu bardzo wysokich cen ich zastosowanie ograniczało się prawie wyłącznie do dużych nowoczesnych firm. Obecnie rynek oferuje przystępne ceny laserówek, a ich technologia zapewnia wysoką jakość, szybką pracę, a przy tym dużą dostępność, dzięki czemu mogą sobie na nie pozwolić wszystkie firmy jak i użytkownicy domowi.

Skąd laserówka wie co drukować?


Jak w przypadku drukarek atramentowych, drukarki laserowe komunikują się z komputerem poprzez język opisu strony (ang. PDL- Page Description Language), który to przekłada drukowane elementy na strumień danych. Język ten występuje w dwóch standardach: PCL i PostScript. Dane w takiej postaci są przetwarzane przez procesor drukarki na mapę bitową, a od pamięci drukarki zależy rozdzielczość i wielkość wydrukowanego obrazu.


Skąd ten laser?

Bęben światłoczuły (bęben OPC) to najważniejszy element laserówek. To za sprawą jego obrotowego ruchu (często niezbędnych jest aż 9 obrotów, dla wydruku jednej strony) uzyskujemy laserowe wydruki. Bęben taki może być pokryty warstwą OPC (Organic Photoconducting Cartridge) lub krzemu amorficznego (zazwyczaj bębny z krzemu amorficznego charakteryzują się większą twardością niż tradycyjne bębny OPC oraz pozwalają na drukowanie na papierze o zmiennej gramaturze i nierównych rozmiarach papieru). Cały proces fizycznego drukowania rozpoczyna się od naładowania naszego bębna laserówki ujemnym ładunkiem elektrycznym. Następnie na jego powierzchni laser odbijający się od obrotowego lustra (prędkość obrotowa to kilka tysięcy obrotów na minutę) odzwierciedla drukowany obraz zmieniając w odpowiednich miejscach ładunek na dodatni. Wtedy do akcji wkracza toner, proszek.

Czym właściwie jest toner, proszek?

Toner to nic innego jak proszek, który jest mieszaniną żelaza, sadzy (barwnika) i żywicy. To właśnie te składniki pozwalają mu nadawać koloryt tworzonym obrazom. Ze względu na bezpośredni dostęp do bębna, niekiedy toner zawiera także cząsteczki, które go polerują i czyszczą. Jednak błędna jest opinia, iż to cząsteczki tonera uszkadzają bęben, bowiem jedynym sprawcą takiej eksploatacji są uszkodzenia mechaniczne, najczęściej powodowane przez listwę czyszczącą ( wiper blade ). Toner uzyskuje podobnie jak bęben ładunek ujemny, dlatego też przylega do miejsc naświetlonych przez laser. Tymczasem obrót bębna powoduje, że pokryte tonerem miejsca stykają się z powierzchnią papieru. Naładowany przez elektrodę (ang. transfer corona) papier ma potencjał o tym samym znaku co bęben, lecz o większej wartości, dzięki czemu cząsteczki tonera osiadają na papierze. Naniesiony na papier obraz utrwalany jest w temperaturze 180-200 stopni. Bęben zostaje rozładowany, a resztki tonera zostają usunięte z jego powierzchni za pomocą pompy próżniowej lub listwy czyszczącej ( wiper blade ) i trafiają do śmietnika. A my otrzymujemy wysokiej jakości wydruk.

Dodajmy koloru.

Wszyscy widzimy, że ceny kolorowych drukarek laserowych trzymają się na wysokim poziomie, często niedostępnym dla przeciętnego użytkownika. Wynika to z faktu, że w takich modelach konieczna jest obsługa nie jednego, jak w przypadku drukarek monochromatycznych, a czterech kaset drukujących z tonerem, proszkiem. Nie łudźmy się, że tylko cena samego urządzenia jest wysoka, a potem zostaje tylko satysfakcja z korzystania. Bowiem nietrudno sprawdzić, że jeżeli w przypadku monochromatycznych drukarek laserowych koszty eksploatacyjne odnoszą się do jednej kasety z tonerem, proszkiem, to w przypadku kolorowej laserówki koszty te należy przemnożyć przez cztery (model CMYK). Przy takim rozwiązaniu każdy kolor nanoszony jest osobno i to w odrębnym cyklu, ale za to szybkość druku wcale nie zwiększa się proporcjonalnie, lecz trzyma się na średnim poziomie 4-24 stron/minutę.

Laserówki a niebezpieczeństwo z nimi związane?

Mimo niezaprzeczalnych zalet drukarek laserowych należy mieć również na względzie niebezpieczeństwo jakie niesie ich praca. Otóż wysokie napięcie między drutem ładującym (elektrodą), a arkuszem papieru powoduje powstawanie szkodliwych dla zdrowia cząsteczek ozonu. Obecnie zjawisko to eliminuje się przez zmniejszenie napięcia i zastąpienie drutu ładującego wałkiem z tworzywa sztucznego, ale przy starszych modelach takie rozwiązania były stosowane.

Najważniejsze jest wykończenie.

Jak w przypadku atramentówek zasadnicze znaczenie w uzyskaniu dobrego wydruku odgrywa rodzaj papieru. Jednak w przypadku laserówek obowiązują inne zasady, bowiem o ile na standardowym papierze do drukowania można uzyskać bardzo dobry wydruk, o tyle jego gramatura jest czynnikiem nieodzownym. Papier musi być na tyle wytrzymały i gruby, aby nie ulec uszkodzeniu podczas wytapiania tonera w wysokiej temperaturze, ale także nie może być zbyt gruby, aby nie zablokować mechanizmu drukarki w trakcie wielokrotnego przemieszczania się papieru.


Sklep