9 Październik 2024 r. 04:40:26
Szukaj na stronie - szukaj |
Szukaj na forum - szukaj |
Co to jest regeneracja i po co ją stosować?
Co to jest regeneracja i po co ją stosować?
Drukarkę czy to atramentową, czy już nawet laserową można znaleźć w praktycznie każdym domu. I można by się było tylko cieszyć gdyby nie ceny niektórych materiałów eksploatacyjnych, czyli generalnie tuszu / toneru. Sam tusz czy toner w przypadku drukarek jest owym diabłem ukrytym w szczegółach, bowiem to od nich zależą koszty użytkowania drukarki.
Nadzwyczaj popularnym postępowaniem wśród producentów drukarek jest wypuszczanie na rynek potencjalnie tanich serii urządzeń dla których zakup tuszu/toneru okazuje się często wydatkiem zbliżonym do kosztu zakupu drukarki. Dlatego sama orientacja w cenach materiałów eksploatacyjnych jest tak ważna. Jednak na szczęście oprócz możliwości zakupu oryginalnych materiałów istnieje możliwość zaopatrzenia się w produkty innych producentów, które nierzadko dorównują jakością swoim pierwowzorom, a przy tym gwarantują naprawdę atrakcyjną cenę. Dodatkowo wciąż rozwijający się rynek oferuje nam inną alternatywę - proces regeneracji kartridża (tuszu) czy tonera.
Regeneracja to nie to samo co napełnianie
Na czym polega proces regeneracji? Regeneracja to nic innego jak profesjonalne przygotowanie do prawidłowej pracy kartridża/ kasety (tonera) poprzez udrożnienie dysz głowicy drukującej, wymianę zużytych części oraz oczywiście ponowne napełnienie komory lub komór kartridża/ kasety odpowiednio dopasowanym do modelu tuszem/tonerem.
Opisany powyżej proces przeprowadzany jest wyłącznie w profesjonalnych punktach, które posiadają odpowiednie oprzyrządowanie, a także materiały eksploatacyjne. Z pewnością w tym momencie wiele osób pomyśli sobie: jak to przecież w domu można samodzielnie wykonać te czynności i to po niższych cenach ... I faktycznie ceny są niższe jednak w warunkach domowych możliwe do przeprowadzenia jest wyłącznie NAPEŁNIANIE, które i tak nie gwarantuje poprawnych wydruków, a różnica cen między napełnianiem a regeneracją wynika z poniesienia odpowiedzialności za wykonaną usługę. Bowiem nieprawidłowe napełnienie kartridża / tonera może prowadzić do uszkodzenia drukarki.
Korzyści płynące z regenerowania
Oprócz przystępnych cen i dużej oszczędności regeneracja stanowi jeden z przykładów działań proekologicznych, który prowadzi do ponownego wykorzystania elementów pozornie zbędnych, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego. Ma to istotne znaczenie w obliczu faktów, które oceniają, że wyrzucona do śmieci kaseta z drukarki laserowej może się rozkładać nawet 450 lat! Natomiast w przypadku poddania kartridża czy kasety recyklingowi uzyskujemy pełnowartościowy produkt o wysokiej jakości, chronimy środowisko i przede wszystkim oszczędzamy nawet do 60% ceny nowego kartridża/tonera. Taka oszczędność jest możliwa m.in.: dzięki wykorzystaniu pełnej pojemności kartridża, bowiem niektórzy producenci napełniają wkłady do ½ lub 1/3 ich pojemności. Warto jednak pamiętać o kilku „świętych” zasadach regeneracji:
- Najlepiej uzupełnić tusz, gdy pojawiają się pierwsze objawy jego braku. Zapobiegnie to zasychaniu a nawet przepaleniu (co gorsze) dysz.
- Do napełnienia nadają się kartridże nie uszkodzone (bez uszkodzeń elektronicznych - migająca dioda drukarki: problemy z tuszem).
- Nie należy dotykać kartridża, a po wyjęciu go z drukarki należy uważać również na elektronikę, aby nie została uszkodzona w sposób mechaniczny.